10 otázek pro ALICI MACKOVOU

V dnešním díle si představíme Alici Mackovou, jednu z organizátorek pravidelného farního plesu.

1. Krátké představení:

Narodila jsem se v Ústí nad Labem, ale od svých čtyř let jsem vyrůstala v Teplicích, bohužel v nevěřící rodině. Pána Boha jsem poznala během studia na Vysoké škole ekonomické v Praze díky spolužačkám ze Slovenska a Moravy. V současnosti pracuji jako překladatelka a lektorka italského jazyka a se svým manželem vedu kurzy společenského tance pro mládež i dospělé v Teplicích. Spolu také pořádáme již tradiční farní ples, který se koná vždy před Adventem. Při nedělních bohoslužbách s láskou a pokorou vykonávám lektorskou službu, především v trnovanském kostele.

Oblíbený koníček :

Mám velké štěstí, že moje práce je i mým koníčkem. Samozřejmě nepracuji pořád, a tak ve volných chvílích, když zrovna nejsme s manželem na tanečním parketě a nevěnujeme se zájemcům o tanec, což mě hodně nabíjí, ráda chodím do přírody. Také jsem vždycky milovala hudbu, a tak jsem si loni splnila jeden z dětských snů a začala jsem docházet na lekce zpěvu. A ráda si popovídám s přáteli u kávy, učím se pořád nespěchat a občas jen tak pobýt.

Oblíbený film:

Je jich více, např. Nedotknutelní, Co jsme komu udělali, Forrest Gump, z italské provenience La finestra di fronte, Cuore sacro. A starší české komedie, ty se neokoukají…

Oblíbená hudba:

Poslouchám více žánrů: dobrý rock, jazz (při práci mi často dělá společnost kanadská klavíristka Diana Krall), pop, folk, klasickou hudbu, hlavně z období baroka.

Oblíbená kniha:

Asi by bylo otřepané, kdybych zmínila Bibli, protože se každý den snažím čerpat z nějakého biblického úryvku. Z beletrie se mi velmi líbila kniha Kateřiny Tučkové Žítkovské bohyně a skvěle mě pobavila trilogie Evžena Bočka o aristokratce Marii.

Oblíbené jídlo:

Asi jakékoliv, které nemusím sama vařit. ?? Chutnají mi jednoduché těstoviny s čerstvými rajčaty, bazalkou a parmazánem, nebo domácí polévka, pórková, brokolicová, dýňová. A čerstvý zelený salát s olivovým olejem a vinným octem nebo jen citrónem.

Oblíbené místo :

Ráda se vracím do Florencie a Toskánska vůbec. V mládí jsem tam nějaký čas žila a pořád se tam cítím trochu jako doma.

Oblíbený světec:

Svatý František, pro svoje odhodlání, jednoduchou a čistou víru v Boha. Navíc miluji jeho Cantico delle creature (Píseň tvorstvu). A svatý Jan Bosco, pro svoje nadání a neutuchající boj za mladé.

Největší duchovní zážitek :

Stal se asi před jedenácti lety. Tehdy jsem byla v Turíně na pracovní cestě s jedním ze svých stálých klientů a po zdařilém obchodním jednání jsme „jen tak“ zašli do jednoho z místních kostelů. V té době jsem byla trochu zmatená, spíš jsem sama sebe přesvědčovala, že se budu věnovat pracovní kariéře, že chci hodně cestovat a vzdělávat se. Když jsem procházela chrámem, znenadání zastavila jsem se před obrazem Panny Marie a začala se modlit za svou budoucnost. Paradoxně mi však přicházely myšlenky na to, zda bych ještě neměla mít další dítě. A tak jsem prosila, ať se stane Boží vůle, mám-li být ještě matkou. Naší Marušce bude právě na podzim jedenáct let… Až později jsem zjistila, že jsem se modlila v kostele Santa Maria Consolata na místě, kde Don Bosco kdysi prosil za uzdravení své nemocné matky Markéty.

Kam bych pozval známého do Teplic a okolí:

V Teplicích do Zámecké zahrady a na Zámecké náměstí, ideálně brzy ráno nebo navečer. A v okolí na některý z vrchů Českého středohoří (na Nový rok jsme navštívili Holý vrch nad Hlinnou), případně rovnou na Milešovku, abychom se společně pokochali, v jakém nádherném kraji můžeme žít.