20 let přítomnosti salesiánů v Bulharsku

V sobotu 25. října 2014 proběhly v bulharském Kazanlaku děkovné oslavy při příležitosti 20. výročí příchodu salesiánů do této země. Účastnili se jich 2 biskupové, zástupce hlavního představeného salesiánů a stovky místních i zahraničních hostů.

Devítičlenná výprava, složená z bývalých dobrovolníků, PR týmu a přátel Sadby, se v pátek 24. října vydala na dlouhou, osmnáctihodinovou cestu do bulharského města Kazanlak. Právě zde se totiž o víkendu konala oslava dvaceti let působení českých salesiánů. V roce 1994 započalo misii v tomto balkánském státě několik odvážných otců, vyslaných hlavním představeným. Nyní už je činnost rozšířena i do města Stará Zagora nebo Jambol.

Salesiánští misionáři i dobrovolníci se zde věnují nejchudší mládeži, stejně jako je obvyklé ve všem ostatních salesiánských centrech. Právě děti z místní „machaly“ (romská čtvrť) si při příležitosti dvacetiletého jubilea připravily několik scének a hudebních vstupů. Kromě kulturního programu jsme měli možnost také zažít také liturgii ve východním ritu, což byl pro mnohé z nás silný zážitek. „Moc jsem tomu nerozuměl, ale zapůsobilo to na mě“, dodává jeden z hostů oslav, Josef Vencl.

Oslavy pokračovaly celý víkend, a tak jsme měli čas vidět i některé krásy Bulharska, ochutnat místní speciality a naučit se několik slov bulharsky. Děkujeme otcům salesiánům za pohostinost, s díky odjíždíme domů a před sebou posíláme ochutnávku toho, o čem budeme vyprávět.

Довиждане