Bulharský zpravodaj - leden 2017

První novoroční číslo Bulharského zpravodaje konečně vychází a s ním ohlédnutí za posledními okamžiky loňského roku. Slovem i snímky.

Milí přátelé,

srdečně Vás všechny zdravím v novém roce. Ten starý jsme ukončili s velkou vděčností za to všechno, co se podařilo, jak nás Pán chránil na těle i na duši, jak dílo úspěšně pokračuje a jak stavba nového kostela i střediska poskočila… Děkujeme! Na prvním místě Pánu Bohu a na druhém Vám všem, kteří toto dílo podporujete modlitbou, finančně, dobrovolnou službou…

V dnešním čísle nepřehlédněte vánoční besídku s Dědou Koledou, kterého bravurně zvládl zahrát otec Petr C., potěšil nás student Donbor, který zde strávil vánoční prázdniny, bývalí dobrovolníci Petra a Josef přijeli pomoci s novoročním setkáním a zůstali i na křest Veska a Slavča. Tak tedy do Nového roku přeji hodně Božího požehnaní, optimismu a radosti z toho, že jsme Boží děti.

o. Jiří

Bulharský zpravodaj k tisku

Kurz první pomoci

Šestý animátorský víkend se nesl v duchu kurzu první pomoci, aby pak sami animátoři mohli poskytovat první pomoc na táborech, ale i ve svém každodenním životě. Pod vedením lektora pana Georgiho Šapdurkova se animátoři seznámili se základními zásadami první pomoci a posléze si vyzkoušeli ošetřit zraněnému ruku, hlavu a na figuríně rozdýchat člověka.

Při večerní hře pak mohli tyto vědomosti využít, jelikož se nad Kazanlakem zřítilo letadlo a cestující v poslední chvíli stihli vyskočit. Úkolem animátorů pak bylo tyto cestující najít a ošetřit. Setkali se tak s cestujícími, kteří měli popáleniny, zlomenou ruku, šok, zvrtnutý kotník a jedním, který spadl na vedení s elektrickým proudem.

Kateřina Váňová

Stavba

Pod sněhem se mnoho dělat nedá, práce přesto pokračují. A tak zde nacházíme partu dělníků. Chtěli již odejít, ale počkali na nás, až si stavbu nafotíme. S kupolemi začíná konečně připomínat kostel, v tomto stavu zároveň ladí s nedalekou machalou. Však se nás taky dva chlapci později ptali, kdy bude kostel dokončen, jako by to mělo být za týden.

I tak žasneme, co se daří, když Bůh žehná. Pane, nepřestávej, neodnímej svou ruku a dej i nám na Tebe s důvěrou spoléhat.

Josef Vencl

Vánoční oslava ve Staré Zagoře a Kalitinovu

Vánoční svátky jsme využili k oslavám. Jako již tradičně mohly děti a mládežníci z našeho střediska představit, co umí. Nechyběly tance, básničky, písně, soutěž a různé scénky. Mladí ze spolča zahráli příběh o milosrdném králi. Dobrovolnice s dětmi během kroužku „vaření“ upekly cukroví pro všechny. Povedlo se, nezhubli jsme. Desi trénovala ty nejmenší a otec Jaroslav nacvičil písničky.

Letos poprvé přišel Děda Koleda i do Kalitinova. S programem nám pomáhali mládežníci ze spolča. Měli jsme možnost společně zazpívat vánoční písně a recitovat různé básničky.

Animátoři Mitko a Bogo ze Zagory s bravurností zahráli Dědu Koledu se Sněhurkou. Moc jim to slušelo. Kalitinovo překvapilo velkou účastí 70 dětí. Je tu velký potenciál pro práci s mladými. Třeba tu jednou vznikne nová farnost.

o. Martin

Kytara v Kalitinovu

Každý pátek jezdím s otcem Martinem do Kalitinova. Je to vesnice nedaleko Staré Zagory, kde vedeme kroužek kytary. První půl hodiny učíme na kytaru hlavně kluky, druhou půlhodinu dívky. Na podzim jsme se učili písničku „Това е ден“ (Toto je den) a před Vánoci „Тиха нощ“ (Tichá noc). Jeden z nás vždy hraje s dětmi, druhý kontroluje správnost akordů a držení rytmu u dětí.

Jan Tomiga

Z Čech až na konec roku

Čtyři měsíce po návratu z dobrovolné služby sedáme zas na autobus k východu. Z letmého nápadu, jak strávit přelom roku, se stalo rozhodnutí, když nás Slavčo a Vesko pozvali na svůj křest 8. ledna. Jako bychom se vraceli domů, známá řeč i milí lidé.

Dnem našeho příjezdu začalo i novoroční setkání dětí. Na rozdíl od minulého roku zde byly i děti z Plovdivu, takže si starogorská „romčeta” mohla najít bulharské kamarády. V tomto směru bylo očekávání splněno vrchovatě. Zejména silvestrovský večer všichni hodnotili výborně. Děti i organizátoři si ve smíšených skupinkách připravili takový program pro ostatní, že jsme skoro nestihli ohňostroj. Poslední minuty jsme strávili v kostele poděkováním za uplynulý rok a pak hurá na rachejtle, “pirátky” a choro, které se tančilo na kazanlackém náměstí. Neděli a pondělí děti strávily společnou zábavou, ať už v závějích sněhu na Buzludži nebo na bruslích.

Josef Vencl a Petra Stránská