Český misionář P. Václav Koupil oslavil 90 let - výprava za ním startuje

P. Václav Klement SDB nás upozornil na zřejmě posledního žijícího českého misionáře první generace P. Václava Koupila SDB. Navštívil ho při své vizitaci v Bogotě v Kolumbii na konci srpna a poblahopřál mu k jeho 90. narozeninám (* 1.10.1923). Česká výprava za ním právě vyjíždí.

P. Václav Koupil se narodil v Náměšti na Hané ležící 15 km západně od Olomouce. Je salesiánem již 72 let a 60 let misionářem v Kolumbii. Po celé Jižní Americe je znám jako solidní formátor, kazatel exercicií, církevní právník a pastýř. Za 60 let navštívil Česko 2krát – když mu zemřel tatínek a potom když zemřela maminka (před 45 lety).

„Otce Václava Koupila jsem také navštívil a bylo to úžasné setkání. Je to síla vidět krajany, kteří se tak dobře zapsali do historie jiné země,“ říká Ing. Mgr. Zdeněk Krejčí, bývalý velvyslanec v Kolumbii.

Byli jsme vyzváni, abychom P. Václav Koupila také co nejdříve navštívili a pokusili se zachytit něco z jeho života. Připravujeme tedy krátkou misijní výpravu do Jižní Ameriky na zmapování působení českých salesiánských misionářů.

 

Aktualizováno 24.10.2013 – česká výprava za P. Václavem Koupilem právě vyjíždí ve složení P. Jára Vracovský SDB, provinciální delegát pro misie, P. Petr Chovanec SDB, mediální expert z TV NOE a Jaroslava Vanišová, jazyková expertka.

Prosíme o modlitbu za zdar této výpravy po stopách českých jihoamerických salesiánů misionářů.