ČRo: Hip-hopová kapela Descontrol chce svými texty motivovat lidi, aby na sobě pracovali

Redaktorka Českého rozhlasu Sever Gabriela Hauptvogelová navštívila naše středisko v Proseticích, aby natočila rozhovor se členy skupiny Descontrol o jejich novém albu Ex inferno.

V Salesiánském středisku v teplických Proseticích už několik let funguje hip-hopová kapela Descontrol. Nedávno vydali druhé CD s názvem Ex inferno. Momentálně zkoušejí ve složení Jiří a Miroslav Čonkovi a Jakub Fedák. Jejich muzika je založená hlavně na textech, jak říkají, nejde o bezduchý rap. Vycházejí přitom i z vlastních zkušeností.

„V některých písničkách, jako je třeba Musíš dřít, se snažíme lidi motivovat k tomu, aby na sobě makali, nelítali bezduše venku a mohli v životě něčeho dosáhnout. S tím je spojené to, že to není lehké, že prostě musej dřít,“ vysvětluje Jiří Čonka. 

Ví, o čem mluví. Sám zanedbával školu a cestu do Salesiánského střediska našel v šestnácti letech. Časem vystudoval Střední pedagogickou školu v Mostě a teď v prosetickém středisku pracuje. 

Podle něj navíc Romové musejí pro to, aby se prosadili, udělat mnohem víc než někdo z většinové společnosti. 

„Ale zase na druhou stranu si myslím, že když lidi poznají, že dotyčný je v pohodě, tak ho tak i berou. Kolikrát se mi stalo, že jsme se přestěhovali někam, kde nás lidé neznali, a ze začátku nikdo nic neříkal, ale poznáte ty pohledy, že z toho nejsou šťastní. A když jsme se teď stěhovali jinam, ti lidé ze vchodu říkali: ‚Jé, vy odcházíte? To je škoda.‘ Změní názor, protože zjistí, že není žádný problém. Je to těžké, ale není to nemožné,“ popisuje Čonka. 

Texty písní skupina píše většinou dohromady. „Dáme téma, každý doma něco napíše a pak to dáme dohromady. Nebo se stane, že někdo z nás přijde s hotovým textem a pak si to rozhodíme. Někdy to jde taky spontánně,“ vysvětluje Miroslav Čonka. 

Podle slov Jakuba Fedáka do textů neradi zahrnují sprostá slova a raději se obejdou bez nich. 

Když člověk dělá rap, neznamená to, že musí být sprostý. Když tam to slovo sedne a má tam být, řeknu ho, ale nebudu to tam cpát za každým druhým slovem, abych byl ‚cool‘,“ říká Jiří Čonka. 

Vidět a slyšet naživo kapelu Descontrol zatím Tepličané moc příležitostí neměli. Ta nejbližší bude na přelomu května a června při slavnostním zahájení lázeňské sezony. 

Celý rozhovor se členy skupiny Descontrol si můžete poslechnout zde .

 

Převzato z: http://www.rozhlas.cz/zpravy/regiony/_zprava/1324613