Děti jedly jako Afričané

V pátek 22. března se naše děti zapojily do celorepublikové kampaně Dnes jím jako Zimbabwan. Společně jsme uvařili jídlo chudých lidí v Zimbabwe, zazpívali v doprovodu drumbenů africkou píseň a zahráli si hry s africkou tematikou.

Vaření bylo zábavou. Ochutnávka již tolik radosti nepřinesla. „Ta kaše nemá vůbec žádnou chuť,“ stěžovaly si děti na africkou kaši sadza. O rozdílech mezi životem lidí v ČR a Africe pak dětem povyprávěla Jana Švecová, která Zimbabwe osobně navštívila. Cílem akce bylo upozornit děti na to, že ve světě žijí lidé, kteří se mají mnohem hůře než oni tady. „To jsem teda ráda, že nemusím žít v Africe,“ svěřovala se jedna ze zúčastněných dívek.

Naštěstí navazující soutěže, bubnování a společné zpívání africké písně Jambo sana děti opět rozehřály. Vítězové si kromě afrického obrázku odnesli také africký korálek na krk. Společně se staršími dětmi z klubu si na závěr programu zahráli o sladkou odměnu africkou čáru. Je to právě jedna z her, kterou mohou hrát i děti v Africe zadarmo.

Celorepubliková kampaň probíhá ještě týden. Připojit se k ní může opravdu každý, a to prostřednictvím facebookové stránky Dnes jím jako Zimbabwan (http://www.facebook.com/dnes.jim.jako). Na Facebooku najdou fanoušci návod, jak se do projektu zapojit, včetně receptu na kukuřičnou kaši sadza a zeleninovou přílohu chomolia. V minulých letech se k akci připojilo přes tisíc lidí, mezi nimi i moderátor Pavel Anděl, houslový virtuóz Pavel Šporcl nebo herci David Matásek a Adéla Gondíková.

Vzdělávací a herní odpoledne v Teplicích bylo podpořeno z programu Think Big, který realizuje Nadace Telefónica ve spolupráci s Nadací rozvoje občanské společnosti. Děkujeme dobrovolníkům za jeho realizaci.