Farní mládež se občansky angažovala

Jsou různé typy lidí. Někteří sedí doma a nadávají na špatné poměry. Jiní se zvednou a zkusí to změnit. Víkend 17. – 19. 6. 2016 v Jeníkově měl motivovat naši mládež, aby se nebála aktivně přijímat spoluzodpovědnost za společnost, ve které bude žít.

První dvě hodiny strávili naši mládežníci v kůži uprchlíků, kteří cestou do zaslíbené země podle pokynů svých „převaděčů“ překonávali různé překážky. Po několikahodinové cestě konečně dorazili do nové země. A zrovna se v ní konaly volby. Na výběr byli čtyři kandidáti (všichni z řad vedoucích). Jaké však bylo překvapení, když po volbách zjistili, že všichni kandidáti patřili ke stejné politické straně!

A tak začala vláda jedné strany – něco, co žádný z mládežníků již z vlastní zkušenosti nepamatuje. Nové zastupitelstvo vzápětí přijato první vyhlášky omezující osobní svobody: zákaz křížení nohou pod sankcí dvouminutového stání, zákaz hlasitého mluvení apod. Nezbytností bylo také uzákonění imunity pro všechny nově zvolené zákonodárce.

Bezmocné občany zachránila pouze délka volebního období: jeden den. Během sobotního odpoledne již začali formovat kandidátku opoziční strany „Strana mírného pokroků v mezích zákona“, která ve večerních volbách vládnoucí „Všelidově lidově-demokratickou stranu“ s převahou porazila.

Téma doplnil strhujícím povídání Jakub Mráček, který se o zlepšování společnosti snaží již od svých mládežnických let. Jeho občanská angažovanost se před dvěma lety přerodila do aktivního zapojení v teplické politice. V současné době je lídrem druhého nejsilnějšího politického uskupení po ODS – „Volby pro Teplice“.

I díky němu jsme si více uvědomili, že občansky angažovaným se člověk nestává vstupem do politiky. Spoluzodpovědnost za místo, v němž žiju, začíná již před vchodem do vlastního domu. Zvednu odpadek po bezdomovcích nebo ho nechám ležet?

Za Kukuje Jana Švecová

Fotografie z akce najdete zde.