Indie v Česku

Jmenuje se Vijay, pochází z Indie a z pětidenní návštěvy České republiky věnoval jeden svůj den také našim dětem na Luně. Vyplatilo se to. Děti velmi ocenily jeho přítomnost, soutěže i další program, který si pro ně připravil.

Návštěva skutečného Inda přilákala v pátek 21. 11. 2014 přes 70 dětí. Do České republiky zavítal Vijay díky pozvání naší zaměstnankyně Jany Švecové. Před několika lety společně pracovali v salesiánském středisku pro děti v indickém městě Bangalore.

Děti si získal od začátku promítáním fotografií, indickou hrou, meditací a především indickým tancem, který je naučil. Díky jeho povídání více pronikly do života jiného státu a také indického chlapce Fernandeze, kterého v rámci Adopce na dálku naše středisko dlouhodobě podporuje. Starší návštěvníci našeho klubu ocenili zase jeho schopnost hry indického kulečníku a netrpělivě již čekali na to, aby dostali šanci ho porazit. Dvěma z nich se to dokonce podařilo.

Návštěva cizince měla pro naše děti velký přínos. Byly nuceny komunikovat v angličtině a možná poprvé v životě poznaly, že umět cizí jazyk se může v životě opravdu hodit. Poznaly blíže zemi, která je považována za kolébku romské kultury. Na příkladu Vijaye si více uvědomily, že cílevědomost a tvrdá práce přinášejí dobrý život.

Potěšení z návštěvy bylo také na straně Vijaye: „Návštěva u vás pro mě byla nejsilnějším zážitkem z celé návštěvy v ČR. Vždycky jsem si myslel, že problém „dětí na ulici“ je jenom v rozvojových zemích. Že to se v Evropě nestává. Byl jsem překvapený, z jakých rodin tyto děti pocházejí. Práce salesiánů tady v Teplicích se mi líbí. Učí děti, jak být dobrým člověkem. Děti tam mají možnost se učit nové věci – vařit, pracovat na počítači, hrát na něco atp. Asi to všem nepomůže, ale alespoň někoho to třeba popostrčí dál. Byl jsem taky překvapený, že se někteří mluvili anglicky. Měli na mě provokativní otázky, ale to je jejich věk. Třeba se mi podaří, abych se k vám někdy vrátil a strávil s nimi více času.“   

Za návštěvu děkujeme a přejeme Vijayovi mnoho radostných chvil na další cestě životem!

 

Jana Švecová