Mezinárodní Salesiánské hry 2016.

Rok se s rokem sešel a vybraní sportovci z České republiky se opět vydali na Mezinárodní Salesiánské hry. Je to vlastně obdoba olympijských her, jen je připravována Salesiány, pro neprofesionální sportovce. Ty letošní se konaly na Slovensku v hlavním městě Bratislavě. Naše barvy jeli hájit tři stolní tenisté a fotbalový tým mladších žáků složený z teplických a ostravských hráčů. Heslem a mottem letošních her byl slogan „Vždy věříme až do konce“.

Den první:

Byl dnem příjezdu do místa konání her. Po příjezdu jsme se ubytovali v hotelu a zaregistrovali v hlavním stanu, příznačně nazvaném Valdocco. Večer se konalo setkání trenérů všech výprav, na kterém jsme dostali nejen podrobné informace o průběhu a organizace her, ale také rozpisy všech zápasů, které nás v následujících dnech čekaly.

Den druhý:

Sportovce čekal první hrací den. Stolní tenisté odehráli zápasy základních skupin, ze kterých první dva postupovali do boje o medaile. Našim klukům se dařilo a všichni se dostali do bojů o medaile. Fotbalisté odehráli první zápas proti Belgii a prohráli 8:3. Večer nás čekalo slavnostní zahájení v Hant aréně. Hlavním moderátorem byla stejně jako před dvěma roky Adéla Banášová. Pro účastníky byla připravena skvělá show s vystoupením různých pěveckých, tanečních a akrobatických skupin. Vyvrcholením bylo zapálení olympijského ohně.

Den třetí a čtvrtý:

Tyto dny se nesly ve znamení sportu, zábavy, fandění ostatním týmům, nebo návštěvy centra Bratislavy. Stolní tenisté jako první bojovali o medaile. Do semifinále se dostal Petr Rojíček z Havířova a Ondřej Svoboda z Brna Líšeň. Úspěšnost byla padesátiprocentní. Ondřej své semifinále vyhrál, Petr naopak prohrál. Na pořadu byly také čtyřhry. Výprava České republiky si nakonec z tohoto sportu odvezla jednu zlatou medaili v turnaji jednotlivců a jednu bronzovou ze čtyřhry, kterou získal Ondra Svoboda společně s Tomášem Hajsterem. Fotbalisty nejprve čekal druhý zápas skupiny. V případě výhry by postoupili do bojů o medaile. Soupeř z Valencie byl však opačného názoru a naše kluky porazil. Poté fotbalisté odehráli ještě dva zápasy. V tom posledním konečně zabrali a porazili tým z Madridu 3:2. Ve volných chvílích byla možnost fandit ostatním týmům, nejen fotbalovým, ale také volejbalovým, nebo basketbalovým. Podívali jsme se do centra Bratislavy a nevynechali jsme ani Bratislavský hrad. Velkou atrakcí byla půjčovna koloběžek, na kterých naši kluci strávili spoustu času.

Den poslední:

Pomalu se blížil konec her. V posledním dni nás čekala dopoledne mše svatá, s předáním věcných darů a modlitbami všech zúčastněných zemí. Po mši se týmy vydali fandit finálovým zápasům ve fotbale, ve kterém mělo velké zastoupení domácí Slovensko. Odpoledne pak vyjelo 27 autobusů se všemi účastníky do Vídně. Po krátké prohlídce centra Vídně se opět celá kolona autobusů přesunula do malé vesničky Untervaltersdorf, kde mají salesiáni gymnázium. Žáci tohoto gymnázia si pro nás připravili pestrý program, který byl zakončen předáním pohárů pro všechny týmy a jednotlivce na prvních místech. Nakonec došlo ke slavnostnímu předání vlajky příštím organizátorům her, kterými bude Sevilla ve Španělsku. Vše bylo ukončeno krásným ohňostrojem.

Letošní hry byly určitě povedené a každý účastník si z nich odnesl nějaký zážitek. Ať už to byl zážitek sportovní, kulturní, organizační, nebo duchovní bude na co vzpomínat.

odkaz na oficiální stránky Mezinárodních Salesiánských her najdete ZDE

fotky z Mezinárodní her v Bratislavě najdete ZDE