Mimořádný koncert v Betlémské kapli

V úterý 14. června 2016 v 19 hodin se v Betlémské kapli uskutečnil mimořádný benefiční koncert na podporu činnosti Salesiánského střediska mládeže v Praze – Kobylisích. Vystoupil na něm výjimečný klavírista Lukáš Vondráček, který před pár dny dosáhl vítězství na soutěži Královny Alžběty v Bruselu. Společně s ním vystoupil i sólista a koncertní mistr České filharmonie houslista Josef Špaček.

Koncert byl plánovaný již na konci roku 2014. Ve své zprávě před rokem a půl Lukáš Vondráček napsal: „Rád zahraji, bude mi potěšením přispět na dobrou věc. Nejspíš budu v Praze až v červnu, tak by bylo fajn koncert uskutečnit někdy začátkem léta.“ V té době ještě netušil, jakého triumfálního vítězství dosáhne v Bruselu na největší a nejtěžší hudební světové soutěži, pouhé dva týdny před avizovanou beneficí.

Sólista a koncertní mistr České filharmonie houslista Josef Špaček pro společné vystoupení s Lukášem Vondráčkem navrhl Betlémskou kapli. „Betlémská kaple má úžasnou akustiku, jsem moc rád, že mám příležitost zde vystoupit společně s fenomenálním klavíristou Lukášem Vondráčkem. Jeho vítězství je obrovským úspěchem. Lukáš je první Čech, který soutěž Královny Alžběty vyhrál, je to fantastické,“ uvedl Josef Špaček.

Benefice v Betlémské kapli byla určena na činnost s dětmi a mládeží v Salesiánském středisku mládeže a na opravu Oratoře. „Vítáme každou pomoc, každý i sebemenší dar, protože činnost střediska i oprava klubu Oratoř, která nás v létě čeká, není laciná záležitost, přitom je již ale velmi nutná. Chceme, aby naši pedagogové mohli pracovat s dětmi v pěkném a podnětném prostředí. Je skvělé, že na pomoc této naší snahy vystoupili na benefici mimořádní čeští hudebníci. Velké díky všem, kteří se rozhodnou pomoci,” řekl ředitel střediska Mgr. Václav Jiráček.

Lukáš Vondráček – 1. Čech v historii, který v květnu 2016 zvítězil v největší a nejobtížnější soutěži na světě, v soutěži Královny Alžběty v Bruselu. Fenomenální český klavírista navštívil 27 různých zemí, kde účinkoval na více než 1000 koncertech. Své první velké mezinárodní turné uskutečnil ve věku 10 let (1997), když vystupoval na různých festivalech ve Velké Británii a USA. Pod vedením Vladimira Ashkenazyho debutoval Lukáš s Českou filharmonií na koncertech v Praze a Itálii. Spolupráce pokračovala i na dalších turné po USA (Perfomance v Carnegie Hall), a dalších na koncertech v Evropě. Lukáš Vondráček spolupracuje s významnými světovými orchestry a v roce 2001 obdržel ocenění Hanno R. Ellenbogen za výjimečného mladého umělce v Evropě.

Josef Špaček – se ve čtyřiadvaceti letech se stal v historii České filharmonie jejím nejmladším koncertním mistrem. V roce 2012 se stal laureátem mezinárodní soutěže Královny Alžběty v Bruselu. Jako sólista účinkoval na pěti světadílech pod taktovou světových dirigentů. Vystudoval pod vedením renomovaných pedagogů, Idy Kavafianové a Jaime Lareda působících na Curtisově hudebním institutu ve Filadelfii, Itzhaka Perlmana na newyorské Juilliard School a u mnoha dalších.

Na koncertě zazněly díla: Johaness Brahms: Klavírní sonáta č. 3 f moll, op. 5, Antonín Dvořák: Klavírní kvintet A dur, op. 81

Koncert vysílal v přímém přenosu ČRO na stanici Vltava.

Koncert si můžete poslechnout ze záznamu na stanici Vltava: Koncert Lukáše Vondráčka, Josefa Špačka a jejich hostů z USA

Česká televize
ČT 24

Tisk:
Lidovky.cz
Hospodářské noviny
Opera plus, Opera plus podruhé
Novinky.cz
Týden.cz
ČTK
Parlamentní listy

Foto:
Koncert v Betlémské kapli

Ohlasy na koncert

………..děkujeme za mimořádný hudební zážitek……..
……….jsem tak plná dojmů z dnešního koncertu v Betlémské kapli, že to ani nemohu správně popsat. Dlouho jsem podobný pocit z hudby nezažila. Prosím, poděkujte mým jménem Lukáši Vondráčkovi, Vašemu synovi Josefovi i všem ostatním. Byl to krásný večer a přála bych ho všem, kdo mají rádi vážnou hudbu a umí jí naslouchat…………..

……..slovy nelze vyjádřit ……

……..ráda bych Vám touto cestou poděkovala za včerejší zážitek, který se slovy opravdu nedá vyjádřit…. Jen ten, kdo dokáže hrát srdcem, předvede něco tak úžasného, co jsme měli za štěstí zažít včera večer.

…….moc a moc vám děkuji za lístek na koncert, bylo to úžasné. Chodím střídavě do Rudolfina a Smetanovy síně na FOK, ale Betlémská kaple vše překonala….

…..děkuji Vám mnohokrát za zážitek, který jsem mohla prožít při poslechu koncertu v rozhlasu. I prostřednictvím “rozhlasových vln” bylo

možné vnímat tu úžasnou atmosféru v Betlémské kapli…..

Program koncertu

Program koncertu 14. června 2016 v Betlémské kapli
Johaness Brahms: Klavírní sonáta č. 3 f moll, op. 5

I. Allegro maestoso
II. Andante espressivo
III. Scherzo
IV. Intermezzo
V. Finale

======přestávka=======

Antonín Dvořák: Klavírní kvintet A dur, op. 81

I. Allegro ma non tanto

II. Dumka: Andante con moto
III. Scherzo-Furiant: Molto vivace
IV. Allegro

Účinkující:
Lukáš Vondráček – klavír
Josef Špaček – housle
Henry Flory – housle
Joel Link – viola
Kian Soltani – violoncello