Misijní zpravodaj z Bulharska - září 2013

Na oblíbené nástěnky z Bulharska navazujeme tímto misijní zpravodajem, který nás bude informovat o aktuálním dění v zemi, za kterou jsme jako čeští salesiáni také zodpovědní. Toto číslo nabízí kromě aktualit test znalostí o Bulharsku, duchovní okénko a svědectví začínající dobrovolnice Magdy. K dispozici je i PDF soubor s obrázky použitelný pro misijní nástěnku…

Soubor ke stažení s obrázky ve formátu PDF – bg-2013-09web.pdf 1.3 MB

Čtyři stránky je možné vytisknout na jednu A4 jako miničasopis nebo využít také jako misijní nástěnku.

Úvodem

Milí přátelé,

srdečně vás zdravím z Bulharska. Minulý měsíc úspěšně proběhly dva tábory pro romské děti v malebné vesničce Malčika na severu Bulharska. Jarda Fogl zde na faře připravil pro děti program, na který budou ještě dlouho vzpomínat. Mládežníci také přišli do kontaktu s místními lidmi, kteří je podpořili ve víře. Vesnice Malčika je totiž jednou z mála vesnic v Bulharsku, která je čistě katolická.

Jirka Svoboda pak zorganizoval s Petrem Kalasem puťák pro mladé po Staré Planině. Letos a příští rok by chtěli přejít Bulharsko od západu na východ. Celkem asi 400 km. Letos ušli první polovinu z vrchu Kom u srbských hranic až na vrch Botev. Medvědy naštěstí nepotkali, tak snad příští rok.

V srpnu nás opustili jak krátkodobí, tak i dlouhodobí dobrovolníci. Děkujeme jim za jejich nadšení a elán, se kterým nám zde pomohli zvládat všechny výzvy. Díky.

V září nás čeká celobulharské setkání všech katolíků ve městě Rakovski. Je to první podobné setkání svého druhu, na kterém se budou podílet všechny tři diecéze. Cílem je podpořit svoji víru v zemi, kde katolíci tvoří necelé jedno procento obyvatel. O to více se snažíme modlit za jednotu křesťanů.

A na politické scéně se snažíme dohnat Čechy, protože už třetí měsíc probíhají denně protesty v Sofii proti současné socialisticko – muslimské vládě. Je těžké něco hodnotit, ale pro lidi to lehké není. Stále více Bulharů hledá útočiště v zahraničí, což nepomáhá stabilizaci státu.

A jedna radostná zpráva nakonec. V Kazanlaku máme tři želvy a jedna z nich v květnu snesla vajíčka. Tak jsme čekali, že se vyklubou malé želvičky, ale stále nic. Až tento týden (17. srpna) se nám dvě malá želvátka vylíhla. Jsou o něco větší než vlašský ořech. Jsou to první želvátka vylíhlá v Kazanlaku.

Tak to je z našeho života. Přejeme požehnaný začátek školního roku.

P. Martin Jílek SDB

Test: Jak moc dobře znáte Bulharsko?

1. Co v Bulharsku znamená slovo: „ Bašta“?

a) Otec

b Hrůza

c) Dobrota

d) Maminka

 

2. Co v Bulharsku znamená kroucení hlavou – zprava doleva?

a) Ne

b) Nevím

c) Ano

d) Je mi to jedno

 

3. Co označuje v Bulharsku slovo: „machala“?

a) Zmrzlinu

b) Městskou čtvrť

c) Bulharské dívčí jméno

d) Ovečka

 

4. Co znamenají slova: „Dobre zavarili“

a) Přivítání návštěvy

b) Zavařování bulharské národní speciality

c) Odpověď na přivítanou

d) Dobře usmažili

 

5. Co je to: Diabolo ?

a) Bulharsky to znamená: ďábel

b) Je to bulharské národní jídlo

c) Bulharský pozdrav

d) Žonglovací pomůcka

6. Co je to: Tarator?

a) Bulharská polévka

b) Saleziánský dobrovolník

c) Bulharsky „traktor“

d) Nejvyšší hora Bulharska

 

7. Co v bulharštině znamená: „Stol“ ?

a) Židle

b) Stůl

c) Talíř

d) Otec

 

8. Jaké je v Bulharsku známkování ve škole?

a) Stejné jako u nás

b) 6, 5, 4, 3, 2 (kdy šestka je nejlepší známka)

c) Mají jenom obrázkové známkování

d) 5, 4, 3, 2, 1 (kdy pětka je nejlepší známka)

 

9. Co znamená v bulharštině slovo „Pozor“?

a) Ahoj

b) Pozor

c) Hanba

d) Rovně

 

10. Ve kterých farnostech

v Bulharsku sídlí salesiáni?

a) Sofia, Plovdiv, Jambol

b) Stará Zagora a Kazanlak

c) Kazanlak, Plovdiv, Stará Zagora

d) Jambol, Stará Zagora, Ka- zanlak

 

11. Co znamená v bulharštině slovo „ Napravo“?

a) Vlevo

b) Rovně

c) Vpravo

d) Dozadu

 

12. Zvládnete přečíst slovo: БАЛГАРИЯ?

a) Valerija

b) Balgarija

c) Salvarij

d) Pet

Řešení naleznete v souboru ke stažení.

Duchovní okénko: Něco navíc

Něco navíc. To je beze sporu jeden ze znaků práce Dona Boska a všech, kdo se k němu hlásí. Sv. František Saleský, který inspiroval Dona Boska, ve svém “Úvodu do zbožného života” říká, že pravá zbožnost spočívá právě v tom něco navíc. Nejde jen o to dělat své povinnosti, ale konat je pečlivě, často a rychle. “Pštrosové nelétají nikdy, slepice sice létají, ale jen těžce, nízko a málokdy; zato orli, holubice a vlaštovky létají často, hbitě a vysoko.”

Do nového školního roku nám všem přeji, abychom létali jako orlové.

P. Jára Vracovský SDB

Příběh: Člověk míní, Pán Bůh mění…

Je tomu přesně rok, kdy se blížily moje prázdniny ke konci a já jsem přemítala o své budoucnosti. Prožité prázdniny proběhly podle naplánovaného řádu, většina akcí byla skvělá, dostavil se dokonce pocit dobře odvedené práce na nejrůznějších táborech a setkáních. Čekal mě nástup do druhého ročníku bakalářského studia, předměty úspěšně zapsány, vše probíhalo jako po másle. Proč se ale stále vracel pocit, že to není dost? Že je čas pro změnu, pro hlubší zamyšlení nad smyslem věcí, které dělám? Ve chvílích hledání jsem se snažila modlit. „Pane, myslím, že můj život vedu správným směrem, pokud je ale Tvoje vůle jiná, dej mi to prosím poznat“. A tak se stalo, že jsem o měsíc později seděla na prvním setkání Cagliera. Nedokážu zpětně říct, proč jsem se rozhodla změnit plány na (již dlouho dopředu) naplánovaný víkend a rozhodla se odjet do Hradce Králové na první víkend s budoucími dobrovolníky. Že by Boží vůle?

„Fajn“, řekla jsem si, tak když už bych měla někam odjet, tak si aspoň vyberu zemi, kam už dlouho toužím vyjet. Azerbájdžán. Podle svého zvyku jsem se rychle zorientovala a začala si jít za svým cílem. Když už teda „musím“ odjet, tak ať je to aspoň tam, kam chci. Čas plynul a moje jistoty se začaly rozplývat. Otec Jaroslav, jeden z členů týmu Cagliera, mi při jednom z prvních rozhovorů řekl: „Já tě vidím v  Bulharsku, úplně mi tam sedíš“. Tenkrát jsem ze setkání odjížděla smutná. Proč bych měla zrovna já odjet do celkem civilizovaného Bulharska, ještě ke všemu k Romům, se kterými jsem nikdy systematicky nepracovala. „Kde je nějaká spravedlnost?“ snažila jsem se bránit v modlitbě. Měsíce plynuly dál a já jsem začala pravidelně jezdit na setkání budoucích dobrovolníků. Moje nevole k Bulharsku se začala otupovat. Po jednom setkání, zaměřeném na Bulharsko, jsem se dokonce snažila celý týden naučit bulharský Otčenáš. A pak se začal dostavovat pocit, že odmítaného krajíce, největší kus. Najednou jsem dostala nabídku spolupracovat na akci pro Romy. Moji kamarádi najednou měli potřebu otvírat téma (ne)přizpůsobivosti Romů a já jsem zjišťovala, že mě Bůh volá právě k nim. Rok je pryč a já sedím opět doma. Je tu ale drobný rozdíl. Moje studium je přerušeno, pomalu zařizuji letenky, přemítám o tom, jestli si sbalit teplejší, nebo tenčí bundu a kamarádi mi plánují rozlučkovou párty. Za měsíc budu snad sedět s dalšími dvěma dobrovolníky v letadle do Sofie a můžu vám říct, že se fakt těším. Když si na nás občas vzpomenete v modlitbě, budeme moc rádi, protože člověk míní, ale jenom Pán Bůh může měnit…

Magda Braunerová

Zapoj se

Misijní dobrovolnictví může být i pro Tebe.

Přihlášky do konce září 2013.

Roční přípravný kurz začíná 11. — 13. října 2013.

Více informací naleznete na www.adopcenablizko.cz.