Netradiční křížová cesta

„Ukřižuj ho, je to zrádce!“ ozývalo se na Velký pátek 29. 3. 2013 v teplické čtvrti Prosetice. Naše děti si zde připomínaly historické události ukřižování Ježíše Krista. Formou her a soutěží se seznámily s posledními hodinami jeho života.

Za zvuků bubnů procházel mezi prosetickými paneláky průvod, v jehož čele vedli dva římští vojáci svázaného Ježíše. Na dvoře Salesiánského střediska se Ježíše ujal Pilát, který nad ním podle biblických událostí vynesl rozsudek smrti. Křížovou cestu neboli poslední hodiny Ježíšova života si poté děti připomněly v deseti zastaveních. Jedno z nich připomínalo například setkání Ježíše s Veronikou, která mu podala roušku na otření čela. Po shlédnutí krátkého videa o šikaně musely děti například na tomto stanovišti vysvětlit, zda a jak by se zastaly nějakého svého trpícího kamaráda.

„Nejde nám jenom o to, aby děti poznaly historické biblické události,“ vysvětluje Jana Švecová, jedna z organizátorek této netradiční křížové cesty, „přáli bychom si, aby v nich načerpali i odvahu k dobrému chování, třeba i navzdory okolí, ve kterém vyrůstají.“ Jako připomínku této akce si každé z více než třiceti zúčastněných dětí odneslo malý přívěsek na krk ve tvaru kříže.

Netradiční křížová cesta se uskutečnila již po několikáté a byla pouze jednou z velikonočních aktivit našeho střediska pro děti a mládež. Již ve čtvrtek odpoledne pletly děti pomlázku a zdobily vajíčka. Jiné se zapojily do židovské večeře slavené na památku Zeleného čtvrtku.