POZVÁNKA NA SPORTOVNÍ ODPOLEDNE „PO STOPÁCH ŠTĚPÁNA TROCHTY“

V sobotu 14. března bude teplické sídliště Trnovany dějištěm sportovního odpoledne pro děti a mládež s názvem „Po stopách Štěpána Trochty“. Účastníci se utkají ve vybraných disciplínách a ověří si nejen svoji fyzickou kondici, ale také vlastní um a dovednosti. Program startuje ve 14:00 hodin u Salesiánského střediska Štěpána Trochty na Luně v ulici Jana Koziny a jednotlivá stanoviště budou vybudována v okolí střediska.

„Chceme zábavnou formou připomenout život významné osoby naší nedávné historie. Teplické salesiánské středisko je hrdé na to, že v jeho názvu je jméno Štěpána Trochty, který působil také v regionu  severozápadních Čech. V letech 1947 – 1974 byl totiž litoměřickým biskupem a Teplice patřily a stále patří do litoměřické diecéze“, uvedla ředitelka střediska Vendulka Drobná.

Jednotlivé disciplíny ilustrují významné okamžiky ze života Štěpána Trochty, který se narodil v roce 1905. Letos si tedy připomínáme 110. výročí jeho narození. Účastníci odpoledne se mohou těšit na celkem 8 sportovních stanovišť a na vítěze čekají sladké odměny.  Je zvána široká veřejnost, především pak děti a mládež spolu s rodiči.

„Cílem našeho střediska je vychovat z mládeže poctivé občany a dobré lidi. Mládež je naše budoucnost a je naší povinností jí vhodnou formou připomínat naší minulost, aby se historické chyby neopakovaly“, podotkla ředitelka střediska Drobná.

Na přípravě programu se podílejí pracovníci teplického Salesiánského střediska Štěpána Trochty spolu s občanským sdružením SADBA. Tato pražská organizace školí a vysílá dobrovolníky, kteří po dobu jednoho roku pracují v zařízeních pro děti a mládež v Africe, Indii, Mexiku či dalších zemích světa. „Práce v těchto zemích je náročná a dobrovolníci se na ni připravují několik měsíců,“ objasňuje dobrovolnický program jeho koordinátor, Jaroslav Vracovský. „V  rámci přípravy musí vždy připravit i praktický program pro děti. V Teplicích jsme byli již několikrát a za spolupráci s tamějším střediskem jsme velmi rádi.“

SADBA stojí také za rozvojovými projekty Adopce nablízko a Darujme vzdělání. Projekt Adopce nablízko je založen na školení a vysílání dobrovolníků do mnoha zemí světa, kde pomáhají chudým a znevýhodněným dětem. Projekt Darujme vzdělání umožňuje zakoupení dárkových poukazů, které pomáhají odstraňovat konkrétní bariéry vzdělávání v rozvojových zemích, kde dobrovolníci SADBY působí. Více informací o projektech Adopce nablízko, Darujme vzdělání a občanském sdružení SADBA naleznete na stránkách www.adopcenablizko.cz, www.darujmevzdelani.cz a  www.sadba.org.

 

Štěpán Trochta 

kněz, salesián, 17. litoměřický biskup, kardinál

Narozen 26. 3. 1905 ve Francově Lhotě na Valašsku

Biskupské svěcení 16. 11. 1947 v Praze

Jmenován kardinálem „in pectore“ 1969, zveřejněno 1973

Zemřel 6. dubna 1974 v Litoměřicích

Štěpán Trochta působil ve Fryštáku a později budoval salesiánské dílo v Ostravě a v Praze. Léta 1942-45 prožil v koncentračních táborech.

Smělé plány na obnovu diecéze poznamenané po 2. světové válce zejména odsunem původního německého obyvatelstva z pohraničních oblastí zhatil brzký nástup komunistického režimu. Trochta byl nakonec jako jediný český sídelní biskup odsouzen k odnětí svobody, a to na 25 let. Vězněn byl v nechvalně proslulých káznicích v Mírově, Leopoldově či Valdicích.

Po propuštění v rámci amnestie v roce 1960 pracoval jako údržbář a následně byl s několika dalšími českými biskupy internován. Návrat do diecéze mu byl umožněn až v roce 1968.

Dne 28. dubna 1969 byl jak první litoměřický biskup jmenován kardinálem, ovšem tento akt byl zveřejněn až o čtyři roky později. S postupující normalizací se zhoršovalo i jeho postavení jakožto biskupa a doslova utýrán režimními představiteli zemřel 6. dubna 1974.

Více informací o životě kardinála Štěpána Trochty naleznete na:

http://www.sdb.cz/salesiani/o-salesianech/osobnosti/stepan-kardinal-trochta/