Prázdniny 2017

Léto jsme prožívali na táborech v přírodě i na akcích příměstských. Některé děti se ve středisku připravovaly na reparáty. Kdo doučování pilně navštěvoval, ten opravnou zkoušku zvládl.

Chaloupky od 30. 6. do 9. 7. v Janově nad Nisou a ve Velkých Hamrech

Výprava našich nejmladších farních dětí vyrazila na týdenní tábor v Janově nad Nisou. Hlavním cílem tábora bylo převyprávět skrze zážitkové a poznávací hry první kapitoly z Bible, počínaje stvořením světa až po velkou potopu. Tábor se však neskládal pouze z programu biblického. Během „témátka“po dopolední táborové hře jsme se věnovali také otázce ekologie a probírali s nimi vztah člověka a přírody. Novinkou v našem programu byla tzv. kritéria, ve kterých si děti mohly ověřit své schopnosti jako je logické myšlení, obratnost, vytrvalost, zručnost, zkrátka vše, co potřebuje pro svou práci hasič:)

Celotáborové téma ve Velkých Hamrech bylo cestování časem, kde jsme se pomocí stroje času přemístili každý den do jiné doby. Ocitli jsme se ve druhé světové válce, pravěku, středověku,…a samozřejmě jsme navštívili i budoucnost. Během tábora jsme se vydali na prohlídku Bozkovských dolomitových jeskyní a muzea socialistických vozů.

1. příměstský tábor v Proseticích 3. – 4. + 7. 7.

Statek v Úpořinách, stopovačka a opékaní na faře a Zoo Praha.

1. léto v sídlišti na Luně 10. – 14. 7.

Motokáry, soutěže, plavecká, bowling i výtvarka.

Tábor v Plzni 11. – 16. 7.

Farní klub s Káťou a Věrkou – pravěk.

Byli jsme ubytovaní v salesiánském středisku v Lobzích u Plzně, kde se nám moc líbilo. První den jsme strávili u vody, druhý den jsme vyrazili do Zoo. Třetí den jsme objevovali přírodu v okolí, čtvrtý den jsme se dozvěděli spoustu věcí v Techmánii a poslední necestovní den jsme prozkoumali památky Plzně. To nás doprovázel i sám ředitel plzeňských salesiánů a byl super. V neděli jsme zašli na mši do kostela a vyráželi jsme zpět domů k rodinám. Zážitky byly úžasné a my je budeme všechny vyprávět.

Tábor v Osečné 13. – 23. 7.

Děti putovaly kraji České republiky a dobývaly je. Každý den jsme si jeden kraj představili a věnovali mu veškerou pozornost, stavěli jsme města, malovali kroje, zkoušeli chemické pokusy, vydávali se na bramborovou cestu, stavěli nejvyšší věž, a k tomu všemu jsme se ještě chodili koupat do místního rybníčku a vyrazili také na dva výlety. Jeden byl do ZOO v Liberci a druhý pěší na Hamr, který byl vzdálený 8 kilometrů a cestou jsme se podívali i na zříceninu hradu Děvín. Za cestu děti čekalo celé odpoledne v rybníku. Děti zkoušely svou odvahu na 2 nočních stezkách a také při spaní venku pod širákem. Každý si mohl kromě zážitků odvézt i svůj namalovaný hrníček, a letadlo, které si měly děti možnost vyrobit. Celý tábor vyhrála skupinka Ohniváků a mohla si tak oslavit výhru na závěrečné diskotéce.

NZDM a akce pro mládeži (13 – 26 let) 17. – 21. 7.

V úterý odehráli fotbalový turnaj v Obrnicích. I přes velkou snahu se umístili na 5.místě. Ve středu vyrazili do Prahy, kde navštívili Aquapalace a prošli si památky. Čtvrtek strávili ve sportcentru ve Žlutých lázních, kde se projeli na šlapadlech, kolech a společně zahráli beachvoleybal . Páteční den vyrazili do Mostu na Aquadrom.

2. léto v sídlišti na Luně 24. – 28. 7.

S Katkou a Maruškou jsme se výtvarným činnostem, řádili jsme v Praze na trampolínách v Jumparku, večery jsme přespávali v DDM. Navštívili jsme Aquapalace Praha Gutovku, tj. volnočasový park se spoustou zábavy od prolézaček přes horolezeckou stěnu as hřištěm na beach volejbal. V pátek jsme vyrazili do Bíliny na minigolf do plavecké Teplicích.

Farní mládež v Bulharsku 27. 7. – 8. 8.

Po 22 hodinách v autobusu nás budí bulharské slunce. Procházíme Sofii, před chrámem Alexandra Něvskiho tvoříme živé obrazy z jeho života. Po 4 hodinách ve vlaku nás salesiáni v Kazanlaku vítají mší. Východnímu ritu ještě moc nerozumíme, ale to se poddá. Večeříme s komunitou, která tímto zdraví naši teplickou farnost.,.. Pokračování zde: http://teplice.sdb.cz/clanky/farni-mladez-v-bulharsku/

Příměstský tábor farního klubu 31. 7. – 4. 8.

Po vydařeném táboře v Plzni se na přelomu července a srpna Farní klub vydal na příměstský tábor. Na každý den byl připraven zajímavý program v jiném městě ústeckého kraje.

V pondělí jsme si první tropické dny užívali na koupališti v Brné. Po celém dni řádění v bazénech a na tobogánu jsme se domů vraceli značně unaveni a měli co dělat, abychom cestou domů neusnuli. Úterní den se teplota venku zvedla ještě o několik stupňů a my tak byli nuceni změnit plány. Místo návštěvy děčínské ZOO jsme se raději koupat na Barboru. Některé děti se přiznaly, že jsou na Barboře poprvé, i přesto, že je od Teplic, co by kamenem dohodil. Plavat s námi ten den jela i jezevčice Alenka, která dohlížela na to, aby se k dětem nepřiblížily dravé labutě a ochotně aportovala míčky. Ani ve středu jsme nezaháleli a trochu si zasportovali. Kromě plavání v Bílině jsme si jeli zahrát i minigolf. Nejlepším hráčem se stala Gábina, která s přehledem porazila jak zkušené chlapce, tak vedoucí. Čtvrteční den jsme trávili jako námořníci. Na programu byla celodenní plavba lodí z Ústí nad Labem do Litoměřic, kde jsme navštívili místo posledního odpočinku Štěpána Trochty. Pro děti byl na zpáteční cestě připraven kvíz o životě i smrti člověka, jehož jméno nese naše středisko. Nejlépe si v kvízu vedl Robert, který si za nejvíce správných odpovědí vysloužil malou odměnu.

Poslední den tábora nás ve své rezervaci přivítal indiánský náčelník Četan (Sokol) se svými bratry. Provedli nás po indiánské vesnici, která vyrostla ve vesničce Růžová, nechali nás nahlédnout do jejich teepee a nakonec nám zatancovali a zabubnovali indiánské tance. Do těch jsme se rádi zapojili a po stylovém obědě na ohni jsme se vraceli domů. Rozloučili jsme se hezky po indiánsku:

Hau kolá! Ahoj, přátelé!

3. léto v sídlišti na Luně 31.7. – 4.8.

V pondělí jsme se ve středisku věnovali výtvarným aktivitám – malovali jsme na kamínky, které jsme si sami nasbírali. Děti si také zahrály spoustu stolních her nebo stolní fotbálek. V úterý jsme vyrazili do Oseka na discgolf, prošli jsme si 3D bludiště a dokonce jsme potkali i želvu 🙂 Ve středu jsme vyrazili do Proboštovského parku, kde jsme si hráli na prolézačkách a houpali se na houpačkách. Ve čtvrtek jsme se byli projít a konečně v pátek jsme vyrazili do Chomutova. Tam jsme navštívili zoopark se spoustou zvířat a Kamencové jezero, kde jsme se konečne zchladili ve vodě.

2. příměstský tábor v Proseticích 31.7. – 4. 8.

Koupání na Kyselce, bowling, výlet do Aquapalace.

4. léto v sídlišti na Luně 7. – 11. 8.

Napsala Karolína Telíšková (14):

Se střediskem jsme měli krásných 5 dní. I když v některých dnech nebylo zrovna hezké počasí, i tak jsme si to užili. Vedoucí Dana a Káťa pro nás měly připravený bohatý program. Navštívili jsme Dům s modrou krví v Dubí s krátkou přednáškou o porcelánu a prohlídkou výrobků Českého porcelánu, kde jsme se dozvěděli, proč je cibulák cibulákem. Pak jsme navštívili koupaliště v Dubí. Říkají mu Plivátko, je tak malé, jako kdybyste si uplivli.

Další den jsme prožili na farmě v Úpořinách, pozorovali jsme zvířátka a svezli se na koni. Také jsme si prohlídli keramickou dílnu Arkadie, kde nám vysvětlili postup práce. Na zpáteční cestě jsme se zastavili v Proboštově na zmrzlině.

Třetí den jsme navštívili Metropoli v Teplicích a svezli jsme se na motokárách. Ve středisku jsme si pak uvařili oběd – hamburgery. Byly moc dobré, mňam! Odpoledne jsme jeli vláčkem Humboltem po městě, takže víme víc o historii Teplic, které jsme si prohlédli i z věže kostela sv. Jana Křtitele na Zámeckém náměstí. Den jsme zakončili soutěžením a hrami na faře vedle kostela.

Ve čtvrtek jsme v Krupce navštívili Vánoční dílnu, kde jsme si vyrobili vánoční ozdobu a prohlédli jsme si ručně dělané ozdoby. Poté jsme šli do muzea, kde nám pán ukázal staré vykopané věci, a pak jsme se vrátili do střediska.

Poslední den tohoto týdne jsme si ve středisku vyráběli trička a po obědě jsme byli v Aquadromu v Teplicích. Celý týden jsme si moc užili. Už se těšíme na další.

Soustředění boxu, Jesenice 13. – 18. 8.

Týden v přírodě a zlepšení fyzičky naordinoval svým svěřencům Pavel Špivák, vedoucí kroužku boxu vVe spolupráci s SKP Chlumec. Soustředění se zúčastnilo 19 kluků a 2 holky. A stihli i výlet do ZOO.

3. příměstský tábor v Proseticích 14. – 18. 8.

Koupání, výlet na Doubravku, kino a discgolf na Letné s Jirkou a Maruškou.

Společné plánování a vzdělávání v Zubrnicích.

Zaměstnanci SSŠT plánovali školní rok 2017/2018. Stihli i školení s Lucií Plchotovu, prohlídku skanzenu a školy.