Prázdniny ve středisku

Během léta jsme ve středisku připravili mnoho akcí.

Středisko Prosetice

Během celého léta jsme hodně chodili s dětmi na různá koupaliště – do plavecké haly v Teplicích, na Kyselku do Biliny (spojenou s minigolfem, který většina dětí hrála poprvé), na Barboru, ale navštívili jsme také Aquapalace v Praze, z toho byly děti nadšené. Protože bylo opravdu horko, tak jsme s dětmi pořádali i na dvoře našeho střediska vodní bitvy, kdy se naplnily všechny nádoby, co se ve středisku našly a voda se lila i do balonků. I samy děti tuto akci zhodnotily jako jednu z nejpovedenějších.

Uvnitř střediska jsme také vyráběli náramky přátelství, což děti moc bavilo a navzájem si je rozdávaly a vyráběly další a další. Další akcí bylo vaření, kdy se děti učily plnit tortilly zeleninou a masem, většinu z nich překvapilo, že to není nic složitého.

Poprvé v tomto létě se konal v našem středisku příměstský tábor pro děti z pěstounských rodin. V tomto týdnu jsme navštívili Podkrušnohorské hornické muzeum, aquadrom v Mostě, koupaliště na Kyselce v Bílině a plaveckou halu v Teplicích. Také jsme byli v planetáriu a hvězdárně. Již loni jsme byli na minifarmě v Úpořinách, na projížďce na koních, dětem se to moc líbilo, tak jsme tam letos šli znovu.  A další zvířátkovou akcí byla návštěva ZOO v Děčíně.

Do konce léta k nám ještě přijedou děti z DDM Klášterce nad Ohří a spolu s našimi dětmi se ještě chystáme na zámek v Duchcově nebo na prohlídku kostela a věže, spojenou s opékáním buřtů na farní zahradě. Také s dětmi ve středisku přespíme a v rámci toho budeme pořádat pro tyto děti diskotéku.

Hned od 2.9 otevíráme provoz střediska se všemi jeho kroužky. Podrobný rozpis bude na našich internetových stránkách. Děti se mohou těšit na výtvarnou výchovu, dílnu, dramaťák, náboženství, tanec, sportovky, počítače, čajovnu (rozebírání aktuálních témat), hudebnu (nahrávání vlastních písní, klavír, kytara) a pro starší kluky bude opět otevřeno.

                                                                                                      Lucie Rupprichová

Tábor Vlkanov

Náš tábor byl založen na prevenci sociálně patologických jevů, takže jsme se každý den s dětmi bavili na témata typu: záškoláctví, gambling, anorexie, bulimie, šikana, drogy, virtuální drogy apod. nejdříve jsme si popovídali na tato témata a potom jsme měli připravené hry. Například, když bylo téma virtuální drogy, tak jsme se bavili o mobilech a internetu. Abychom si zkusili, že lepší je chodit ven a stýkat se s kamarády osobně, tak jsme šli do lesa, kde děti soutěžily. Stavěly domečky, ze šišek musely poskládat šest jmen z jejich týmu na rychlost a správnost. Jeden den měly olympijský a hrály fotbal, skákaly v pytlích, hrály lakros. Bohužel občas zlobily a tak jednou šli na túru místo předvečerního programu. Jinak si myslím, že se tábor dětem líbil a snad se příště zase setkáme.

                                                                                            Maruška Duchoslavová

 

Středisko Luna

Červencové prázdniny na Luně jsme zahájili výletem na Komáří vížku, na kterou jsme vyjeli lanovkou. Některé děti si to velice užily, protože jely poprvé. Na louce jsme sbírali různé rostliny a lepili je ho herbáře. Poté jsme se vydali pěšky do štoly Starý Martin, kde byla teplota jen 8°C. Dostali jsme helmy a vydali se na průzkum 1,5km dlouhé tajemné štoly. Děti během historického výkladu počítaly permoníky.

Následující den jsme si upekli záviny. Slaný byl se salámem a sýrem, sladký s tvarohem a čokoládou. Oba nám moc chutnaly.

Další akce, na které se děti velice těšily, bylo plavání. Jezdili jsme na koupaliště Kyselka v Bílině, do Aquadromu Most a Aquacentra Teplice. Děti si užívaly různých atrakcí, jako byl tobogán, klouzačky a další vodní atrakce.

Při nepříznivém počasí jsme upekli ovocný dort. Celý dort si děti připravily samy, upekly a ozdobily ovocem. Následně naservírovaly a snědly. Jiný deštivý den jsme batikovali trika. Dětem vyšly zajímavé ornamenty různých barev.

         

I v druhé polovině prázdnin jsme nabídli zajímavé programy pro děti: sportovní odpoledne, výlet do ZOOparku v Chomutově, bowling, plavání v Aquacentru v Teplicích a v Mostě, prohlídka elektrárny v Ledvicích, pečení pizzy, táborák na faře a další. Díky nim mohla řada dětí strávit prázdninové dny smysluplněji než potulováním po ulicích.

Nový školní rok

Ještě jste u nás nebyli? Přijďte se podívat – kdykoli odpoledne v prvním týdnu v září.

Od druhého týdne v září poběží již naše pravidelné aktivity pro děti a mládež:

·         předškolní klub – příprava na vstup do školy

·         volnočasová herna – možnost půjčit si hry nebo jen tak popovídat i posedět

·         zájmové kroužky –  vaření, dramatický kroužek, počítače, internet, klávesy, kytara, výtvarka, dívčí klub, sportovky, pro starší fotbal a hudebna a další

·         jednorázové akce – Mikulášská, přespání ve středisku, víkendovka apod.

·         nízkoprahový klub – pomoc mladým lidem nad 15 let s řešením náročných situací (psaní životopisů, hledání brigád, návštěva úřadů, dluhy apod.)

Rodinám v těžké situaci nabízíme pomoc s psaním úředních dokumentů, komunikací s úřady (odbor péče o dítě, úřad práce apod.), výchovnými problémy dětí apod.

Hledáme dobrovolníky

I v tomto školním roce uvítáme pomoc dobrovolníků s programy pro naše děti! Více informací na www.teplice.sdb.cz nebo přímo u Jany Švecové (jana.svecova@teplice.sdb.cz).

                                                                                            Miluše Lifková

 

Fotky ze všech akcí najdete zde