Projekt ONE ve Fryštáku

Ve dnech 17-18.ledna 2014 se v Domě Ignáce Stuchlého ve Fryštáku uskutečnil seminář evropského projektu ONE, na němž se podílí 8 salesiánských středisek z České republiky- Praha Kobylisy a Karlín, Brno, Ostrava, Plzeň, Teplice, České Budějovice, Zlín a salesiánské středisko Berufsbildugswek Walwinkel z Německa.

Jak jste si již mohli přečíst dříve, cílem projektu je dlouhodobá podpora skupiny znevýhodněných dětí a mládeže, kteří docházejí do středisek. V projektu se také počítá s víkendovými akcemi zaměřenými na osobnostní rozvoj stejné skupiny sociálně znevýhodněných dětí a mládeže. Naším cílem je programy pilotně vyzkoušet a pak dát do placu v tištěné podobě nejen našim střediskům, ale i dalším organizacím, zaměřeným na pomoc a výchovu mládeže.
Na základě inspirace od německého partnera jsme na tento šk. rok vytvořili 10 témat, která se postupně probírají v programech v jednotlivých střediscích. Na víkendovém semináři ve Fryštáku postupně představily jednotlivé střediska svoji dosavadní práci, podělili se s námi o své úspěchy, ale prozradili i chvíle, kdy se jim s programy až tak dobře nedařilo. Velkým přínosem byla účast 2 zástupců salesiánského střediska Berufsbildugswek Walwinkel z bavorského Německa, kteří mají s prací se znevýhodněnou skupinou mládeže mnohaleté zkušenosti. Velmi zajímavá byla jejich prezentace a následná diskuze na téma Sociální kompetence.
Můžeme říct, že setkání bylo přínosné pro všechny zúčastněné a už teď se těšíme na další setkání, které se uskuteční opět ve Fryštáku v říjnu.
Projekt je finančně podporován evropským sociálním fondem a MPSV do r. 2014.

Fotogalerie ze semináře

Marta Hefková