Robinsonův ostrov v Českém Ráji

Letošní táborové téma bylo jasné hned v prvopočátku – Robinsonův ostrov. Ať si tento pojem spojujete s knihou či televizním pořadem v jeho obsahu se tak či onak nemýlíte.

V polovině července se skupina 25 odvážných dětí vydala vstříc dobrodružství, které na ně čekalo po téměř pětihodinové cestě vlakem kamsi do neznáma.

Konečně jsme všichni dorazili do Vyskeře. Děti se radují, protože náš penzion ani zdaleka pustý ostrov nepřipomíná. To ale ještě netuší, že pro ně bazén nebude jen místem k odpočinku a hřiště za domem místem k zábavě, ale že obojí bude místem, kde budou poměřovat své síly v boji o přežití.

Na začátku bylo důležité zvolit kapitány kmenů a také originální jména. Za pár chvil už před námi stojí kmen Jurseo v růžové barvě a Makako v zelené. V kmeni Jurseo začaly rozepře už dost brzo a to právě kvůli jejich barvě. Protože v týmu bylo spousty „chlapů“, kteří růžovou přeci nosit nebudou.

Hra byla náročná, trosečníci brzy pochopili, že tento boj nesvádějí s druhým kmenem nebo s trosečníky ve svém vlastním, ale především sami se sebou. Spousta fyzických her jim poukazovala na vlastní přednosti, ale také limity. Zvládli byste 63 dřepů za 1 minutu? Nebo být půl minuty pověšení za ruce na kluzkém laně? Možná ani oni netušili, že jsou takových věcí schopní.

Nejen výkonnostní soutěže plnily náš program. Co takhle třeba ochutnávka brouků a mravenců? Dělám si legraci, ale na pustém ostrově se zavázanýma očima stejně nikomu nevěříte. Není se tedy čemu divit, že nám trosečníci utíkali ze židlí, když byli přesvědčováni, že jim v puse přistane moucha, a nakonec to byl jen kešu ořech.

Legrace jsme si užili spoustu. Od dovádění v bazénu, na hřišti přes havajskou diskotéku, až po strašidelnou stezku odvahy, při které nám jeden z trosečníků svým „velmi mužným“ řevem probudil půl vesnice.

Aby si děti nemyslely, že jsme na ně tvrdí, součástí programu byl i hromadný videochat s účastnicí Robinsonova ostrova Nikou Doné, která jim odpovídala na jejich dotazy ohledně opravdového pobytu na ostrově. Otázek měly děti plno, od toho jak jí chutnal potkan a proč ho vlastně jedla, až po tom kam se na ostrově chodí na záchod.

Přes všechny vyhrané imunity a odměny jako například zmrzlinový pohár nebo výlet do Mc Donaldu, byl opravdovým vítězem jen jeden. První robinsonkou se stala Mirka A., která si jako výhru odvezla obrovský meloun, poukaz na motokáry, ale především titul první Vyskeřské robinsonky!

Pavlína Bláhová