Salesiánským festivalem skrz naskrz

V Pardubicích se sešly stovky přátel Dona Boska na tradičním Festivalu. Pojďte to zažít taky alespoň skrz fotky a vyprávění! Provedeme vás celým dnem, jako byste tam byli s námi…

Kdy už bude Festival?

Je pondělní ospalé ráno poloviny dubna. Jdeme s dětmi do školky, když najednou slyším: „Tati, za kolik dní bude Festival?“ Lukyho otázka mě definitivně probudí a hned si uvědomím, jaké úkoly nás ještě čekají. Rychle počítám a odpovídám: „Za necelé čtyři týdny“. Zbytek cesty trávíme vzpomínkami na loňský ročník a vyprávíme si zážitky, které nám utkvěly v srdcích. Provází nás radost. Do těla se mi vlila nová energie. Opakuji si v duchu sám pro sebe: „Necelé čtyři týdny.“ Jdeme do finále!

To nám to pěkně začíná

Pátek, 11. 5. 8:00. Martin mě vyzvedává. Nakládáme běžky, hůlky, lyžařské boty a jedeme pro borovský chleba. Hlavou mně zní tóny písně Vlasty Redla Přejeli jsme slepici. „To nám ten týden pěkně začíná…“ Je teplé ráno a kufr rodinného MPV se topí v záplavě bochníků voňavého chleba.

Pendlujeme mezi střediskem a Srnojedy a dovážíme vše potřebné. Ráno se nepozorovaně přehouplo do odpoledne a přijíždějí první dobrovolníci. Bez jejich pomoci by Festival nemohl existovat. O to víc potom rozumím slovům P. Petra Vaculíka, když hovoří o tom, že salesiánská svatost nemůže vzniknout bez společenství.

První drahokam

Sobota, 12. 5. brzy ráno. Mám moc rád tu chvíli, kdy se středisko probouzí do dlouhého dne. Hemžení dobrovolníků, společná snídaně v poklusu. Jak asi vypadá ten mumraj z ptačí perspektivy? Na první pohled možná trochu neorganizovaně, ale každý ví, co přesně má dělat a před desátou hodinou, kdy začíná slavnostní bohoslužba je celý areál připraven pro nápor návštěvníků.

První tony Vesmírné Kapely rozechvívají vlákna radosti uvnitř mého nitra a cítím, jak je celá kaple nabita pozitivní energií. Společenství, které je naplněno Kristovou láskou. Únava po včerejší dlouhé noci rázem odchází – všichni jsme jedno tělo… P. Petr Vaculík hovoří v homilii o bohatství, které můžeme získat, budeme-li žít podle vzoru světců a světic… Je to nelehký úkol, ale za pokus to stojí. První drahokam je navlečen na vlásečnici festivalu a po duchovním občerstvení otevírá svoji náruč jídelna, kde je již připraven tradiční guláš.

Plejáda soutěží a vystoupení

Celý areál je zaplaven sluncem, ale vedle podia právě probíhá nelítostný souboj o přední umístění v závodech biatlonu. Závodníci v čepicích a zimních bundách podávají i přes špatné sněhové podmínky obdivuhodné výkony. Kdo ví, možná, že se mezi nimi najde budoucí olympijský medailista.

Na asfaltovém oválu zase svádějí souboje borci ve stavebních kolečkách, kteří se snaží překonat letitý rekord šampiona Lorence, jenž po skončení aktivní kariéry bydlí na samotě u lesa.

Pro nejmenší návštěvníky si čeští svatí a světice připravili pestrý program. Děti se seznámily se sv. Ludmilou, sv. Václavem, sv. Vojtěchem, sv. Anežkou Českou, sv. Zdislavou a sv. Jenem Nepomuckým. Za splněné úkoly si mohly vyzvednout sladkou odměnu v podobě cukrové vaty.

I v tomto roce jste mohli navštívit řadu workshopů, které nabízely pestrý program. Mohli jste si například vyrobit a odnést dárkovou tašku, vyzkoušet si práci s ovčím rounem, zatančit v rytmu zátek, či proměnit se v krásného motýla nebo divokého tygra u stánku, kde probíhalo malování na obličej.

Kulturně ladění návštěvníci si užívali bohatého programu, který probíhal na podiu. Hudební vystoupení kapel VeKa, Prostoj, Poslední trilobit a Salband se prolínala s divadly a vrcholilo duchovním slůvkem P. Václava Čunka SDB z místní komunity salesiánů.

Na slovíčko s kadeřníkem

Na Festivalu jste se i letos mohli setkat s mnoha zajímavými osobnostmi. Do sekce „na slovíčko“ přijali pozvání pánové MUDr. Alojz Haninec, primář chirurgie přerovské nemocnice a pardubický rodák, trvalý brněnský jáhen a známý kadeřník Mgr. Jan Špilar, který trpělivě zvládal nespočet zájemkyň i zájemců o nový účes.

Žít podle salesiánského učení, znamená žít radostně. Sv. Jan Bosco jednou řekl: „Jsem člověk, který miluje radost a proto si přeji vidět tebe a všechny šťastné.“ Rozhodli jsme se tedy zařadit do letošního programu i stánek s názvem „Vyrob a daruj“, kde bylo možné zakoupit rukodělné výrobky od dobrovolníků. Cílem této myšlenky bylo podpořit salesiánské dílo v Bulharsku. K našemu překvapení se tento nápad setkal s velkým ohlasem. Za vaši štedrost Pan Bůh zaplať!

Program na hřišti i v tělocvičně byl nabitý aktivitami. Nechyběl však ani prostor pro osobní ztišení či možnost svěřit své starosti do rukou kněze. Kaple sv. Václava byla otevřena pro tichou adoraci a P. Jožka Kopecký byl po celý den připravený pro duchovní rozhovor i svátost smíření.

Pro všechny bylo po celé odpoledne nachystané bohaté občerstvení, kde si každý přišel na své. Zmrzlina, vafle, klobásky. Vrcholem odpoledne bylo grilované prasátko. Postaráno bylo samozřejmě i o pitný režim.

Závěrem je třeba poděkovat všem dobrovolníkům, kteří se podíleli na organizaci 18. ročníku Festivalu. Bylo jich více než 50 a mají náš velký dík! Budeme moc rádi, když se najdou zájemci do užšího organizačného týmu pro příští 19. ročník.

Na shledanou 11. 5. 2019!

Za organizátory: Pražanovi, Ondrovi, Bajerovi, Češkovi, P. Kysilka, L. Nováková.