Setkání zaměstnanců středisek v Ostravě

Zaměstnanci obou našich středisek byli vysláni na misi zvanou: Setkání zaměstnanců salesiánských středisek pracujících s Romy. Setkání se konalo 23.-24.4.2012 v Ostravě.

Po cca 6 hodinové cestě, na kterou se někteří vydali již v 5.45 vlakem do Ostravy, jsme byli mile přivítáni a pohoštěni polévkou a řízkem s bramborami. Jiří Caha (ředitel Salesiánského střediska volného času Don Bosco v Ostravě) nás uvítal a školení začalo. Rozdělili jsme se do dvojic a prohlíželi si středisko očima jiných lidí např. učitelek dětí, kteří do středisek docházejí, policistů, bývalých uživatelů klubu, žen z farnosti apod. Bylo 12 stanovišť, kde jsme se mohli něco dozvědět, ale málo času.  Tak třeba já jsem stihla jen tři, jelikož jsme se zapovídali o kroužcích, protože to bylo pro nás dosti obohacující. Ale tolik to nevadilo, následovalo totiž krátké shrnutí, takže jsme se celkem vše dozvěděli od ostatních účastníků. Pak proběhla prezentace našeho a českobudějovického střediska. Jelikož je preventivní systém Dona Boska založen na 4 základních pilířích (hřiště, domov, škola, farnost), byli podle nich 4 skupinky a jejich zhodnocení, což považuji za velice přínosné. Poté jsme dostali večeři a jeli společně na bowling.

Setkání bylo úchvatné. Nejen, že jsme poznali nové lidi a také potkali známé z předešlých setkání, ale také jsme si mohli společně vyměnit myšlenky, názory a řešení záležitostí týkajících se provozu středisek a celkově práce s dětmi a mládeží. Na druhý den byla možnost mše svaté se salesiánskou komunitou a poté snídaně, po které jsme jeli do Havířova. Navštívili jsme tam dvě střediska. Jedno se jmenuje Maják a druhé Valdocco. Maják je sice malé, ale přesto moc pěkné středisko a u Valdocca je celá farnost. Zde jsme mohli vidět nové hry a různé nápadité věci, které jsme si hned vyzkoušeli, a už jistě každý z nás vymýšlel, co by chtěl ve svém středisku. Ve Valdoccu jsme pak zhodnotili celé toto setkání a také jsme se pomodlili v kostele sv. Jana Boska v Havířově za děti a práci s nimi. Čas nás tlačil, tak jsme jeli zpět na oběd. Bylo to celkově moc pěkné, a tak jsme se loučili neradi. Avšak o to se budeme více těšit na příště.

                                     

                                                                                               Marie Duchoslavová