Slavíme Mezinárodní den Romů

U příležitosti Mezinárodního dne Romů jsme připravili pro děti i širokou veřejnost Dny romské kultury. Od úterý 2. dubna až do čtvrtku 4. dubna se děti i mládež mohou těšit na výtvarné, taneční a kuchařské workshopy. Třídenní festival vyvrcholí multikulturním programem v pátek 5. dubna 2013.

Dny romské kultury se v Teplicích konají poprvé. Jako první se v úterý 2. dubna otevře výtvarný workshop, který nabídne malování vlajek a svatých romských patronů. Děti nebudou malovat pouze romskou vlajku, ale různými technikami si připomenou i vlajky jiných národů, které v Teplicích žijí – arménskou, vietnamskou, tureckou a další. „Cílem tohoto workshopu je ukázat dětem, že se vzájemně od dalších národů máme co učit a být tím obohaceni,“ vysvětluje Amálie Holubová, hlavní organizátorka festivalu.

Ve středu 3. dubna jsou děti zvány na workshop s romským názvem The thavel, v překladu vaření. Snaha o propojování národů je obsažena i zde. „Budeme péct chléb. Jeho základem je těsto, které je téměř pro všechny národy stejné, ať jde o romský, arabský či indický chléb,“ pokračuje Amálie Holubová. Kromě něj si děti uvaří i pišot, typické romské jídlo.

V případě stále chladného počasí potěší děti jistě i poslední workshop ve čtvrtek 4. dubna s názvem Av the khelel – pojď tančit. Přizvané taneční soubory si zde vymění taneční zkušenosti a společně vymyslí tanec, který předvedou na páteční gala akci.

Třídenní festival měl být zakončen v pátek 5. dubna od 15 hodin slavnostním gala odpolednem s názvem „Multikulturní den“. Tato slavnost se z důvodu chladného počasí bude konat až v pátek 10. května. Kromě výstupů z předcházejících workshopů se návštěvníci mohou těšit na hudební vystoupení, nebude chybět čardáš, španělský tanec, romská hymna na saxofon v podání Ondřeje Gizmana a také hry a soutěže pro děti.

Všechny workshopy včetně pátečního multikulturního dne se uskuteční v prostorách Salesiánského střediska Štěpána Trochty v Teplicích-Proseticích, Rovná 277, vždy mezi 15. a 17. hodinou.