STEP 1 - All Alien Training Course

Ve dnech 20.-27.7.2014 se malá skupinka Čechů ve složení Vítek, David a Káťa vypravila na All Alien Trainig Course organizovaný Don Bosko Youth-net (DBYN) do starého benediktinského klášteře Benediktbeuern poblíž Mnichova v Bavorsku.

Týdenní vzdělávací seminář byl zaměřen na lidská práva a migraci, jak se tato témata dotýkají naší vlasti a nás osobně a jak v této oblasti můžeme pomoc my. Dalšími tématy, jimž jsme se počas týdne věnovali, byly naše hodnoty, stereotypy a předsudky. Velkou část času jsme se ovšem také seznamovali navzájem, vždyť nás tam bylo 37 mladých lidí z 12 evropských zemí, což pro mnohé z nás byla nejen příležitost procvičit se v angličtině(jež byla hlavním komunikačním jazykem) a dalších řečech, ale také si najít nové kamarády napříč Evropou a poznat nové kultury, mnohdy velmi odlišné od té naší. Na to byla mimo jiné také zaměřena jedna aktivita, totiž Interculture Evening, kdy jsme představovali své země a nakonec(po oficiálním programu) se v jídelně uskutečnilo ochutnávání národních jídel a nápojů, které všichni přivezli. Český stůl byl nejplnější, a české pivo jednoznačně nejoblíbenějším nápojem večera :-).

Velká část programu byla věnována hrám, ať už na začátku seznamovacím, teambuildingovým či později zaměřeným na ona hlavní témata(např. při jedné jsme byli rozděleni do dvou odlišných imaginárních kultur v nichž jsme měli každý své osobní cíle, a někteří jednotlivci byli posláni do pozorovat tu druhou a poté podat její popis svým druhům, kteří si na ni měli udělat názor, ke konci jsme pak zjistili, jak zkreslené byli mnohdy naše pohledy).

Ve čtvrtek jsme podnikli návštěvu do koncentračního tábora Dachau, abychom si ukázali, co se stane, když někdo postaví svou ideu nad lidské životy. Poté následovala večerní modlitba za oběti nacistického režimu.

V pátek jsme měli za úkol vytvořit ve skupinkách nějaký projekt, popisující co jsme se za ten týden naučili a co jsme poznali. Výsledky byly opravdu různorodé, např. (loutkové) černé divadlo, tři krátká videjka, brožura nebo píseň o lidských právech.

 

Akce stála opravdu za to, každému ji rád doporučuji(a myslím že i všichni další účastníci) a nezbývá než se těšit na setkání s nově nabytými kamarády, ať už na STEPu 2 nebo jinde.

 

Kateřina Lédlová

Více fotek naleznete na našich facebookových stránkách: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.842627559113432.1073741836.463055220404003&type=1