V březnu jsem jedl jako Zimbabwan

S koncem března skončil i projekt  Dnes jím jako Zimbabwan, jehož cílem bylo zvýšit povědomí veřejnosti o situaci v Zimbabwe. Akce probíhala celý březen na facebooku, kde ji podpořilo téměř šest set lidí. Na stránce projektu si lidé mohli zvolit den v březnu, kdy se stravovali jako Zimbabwané. Projekt Dnes jím jako Zimbabwan vyvrcholil 24. 3. 2013 festivalem Zimbabfest, jehož výtěžek byl určen na podporu vzdělávání mladých lidí  v zimbabwském Hwange. Návštěvníci měli možnost poslechnout si hudbu různých žánrů a zároveň ochutnat kukuřičnou kaši sadza, která je často jediným jídlem mnoha  Zimbabwanů.

„Cílem projektu bylo upozornit na problémy chudých dětí v Zimbabwe,“ vysvětluje Karla Fejfarová, dobrovolnice z občanského sdružení SADBA, které za akcí Dnes jím jako stojí. „Jsme přesvědčeni, že si lidé rozdíl mezi životními úrovněmi lépe uvědomí, pokud si sami vyzkouší, jaké to je jíst celý den jenom kaši.“

Facebookový projekt Dnes jím jako Zimbabwan navázal na předchozí akce Dnes jím jako Bangladéšan a Dnes jím jako Afričan, kterých se dohromady zúčastnilo vice než tisíc lidí. Na Facebooku nalezli fanoušci stránky Dnes jím jako Zimbabwan jednoduchý recept na tradiční zimbabwské jídlo – kukuřičnou kaši sadza a omáčku chomolia. Pomocí plánovacího systému si mohl každý vybrat březnový den, kdy bude jíst jako Zimbabwan. Kromě jednotlivců se do akce připojila i salesiánská střediska v Praze a v Teplicích. „Dneska jsme vařili s dětmi v salesiánském centru v Teplicích. Vůbec jim to nechutnalo. Cíl splněn. Váží si svého domova, “  napsala na zeď facebookové stránky pracovnice střediska v Teplicích Jana Švecová.

Lidé mohli ochutnat sadzu i 20. března na happeningu v Sovových mlýnech Praze, kterého se zúčastnily děti ze základních a středních škol i široká veřejnost z Česka i zahraničí. Návštěvníci se mohli dozvědět informace o Zimbabwe a rozvojových projektech občanského sdružení SADBA a prohlédnout si předměty a zajímavosti dovezené z Afriky. V prostorách Musea Kampa byla připravena výstava dětských kreseb a promítání fotografií a videí ze Zimbabwe.

 

 

Projekt Dnes jím jako Zimbabwan vyvrcholil v neděli 24. března multižánrovým festivalem Zimbabfest v klubu Vrtule v Praze, na který přišlo více sto padesát lidí. Přídomek multižánrový si Zimbabfest vysloužil právem – na festivalu zahrály rockové skupiny Koradoband a Wunder Bar Band, bubeníci Tam Tam Batucada, folkový písničkář Jeroným Lešner, bal folkoví Ba.fnu, klezmerová kapela Koza na útesu a dokonce i Pražský komorní kytarový orchestr. Celým večerem prováděl moderátor Pavel Anděl. Výtěžek Zimbabfestu poputuje na podporu Don Bosco Technical College v zimbabwském Hwange.

Občanské sdružení SADBA, které projekt „Dnes jím jako Zimbabwan“ organizuje, stojí také za rozvojovými projekty Adopce nablízko a Darujme vzdělání.

Jejich prostřednictvím pomáhá ohroženým a znevýhodněným dětem a mládeži po celém světě – ať už finančními příspěvky nebo podporou a školením dobrovolníků, kteří jsou vysíláni do salesiánských středisek v ČR i zahraničí, kde obvykle působí jako učitelé, vychovatelé nebo organizátoři volnočasových aktivit a věnují dětem svůj čas a lásku.

Více informací o projektech „Adopce nablízko“, „Darujme vzdělání“ a občanském sdružení SADBA naleznete na stránkách www.adopcenablizko.cz, www.darujmevzdelani.cz a www.sadba.org.

Karla Fejfarová