Vánoční ohlédnutí

Aneb o setkávání v době adventní.

Farní klub připravil zpívání v nemocnici. Zpívali jsme na pokojích vždy jednu či dvě tematické písně. Opět jsme na tvářích pacientů vykouzlili báječný a nádherný úsměv. Předem jsme vyráběli vánoční přáníčka, která jsme na každém pokoji rozdávali. Cestou zpět na faru jsme si povídali o tom, jak je důležité myslet před Vánoci i na ostatní lidi.

Akce Fashion Market a Vánoční besídka Farního klubu se konaly v jeden den. Byly připravovány delší dobu a konaly se i za účelem splnění čtyř cílů: motivace k lepšímu chování a k docházce; k probuzení empatie vůči ostatním lidem; k vybrání příspěvku na adoptovaného chlapce v Indii a v neposlední době k prohloubení finanční gramotnosti. Všechny cíle byly naplněny.

V Proseticích jsme pekli sušenky pro Ferdu, připravili vánoční výzdobu i přání a sešli jsme se na vánoční besídce. S turisťákem jsme se rozhodli, že oslavíme společně Vánoce a pohneme s naší stavbou přístřešku, a tak jsme vyrazili za nepříliš vlídného počasí k naší dřevěné „stavbě“. Bylo nás 7 a tak jsme statečně trhali suché traviny na střechu. Bavilo to jen některé, ale tak už to v životě chodí, že bez práce nejsou koláče. O to víc jsme si vážili tepla střediska, kde jsme si užili čaje, cukroví, stromečku, koled, her i dárků – Chata v jezerní kotlině (J. Foglar). Stále jen visí ve vzduchu, zda bude rychleji Chata přečtena nebo ta naše dostavěna.

Na Luně jsme ozdobili stromeček netradičními ozdobami z fotek dětí. S Jiřkou Šandovou, vedoucí hudebních kroužků jsme zpívali koledy. Zahráli jsme si novou hru, kdy děti poznávaly fotky nás vedoucích jako malých dětí. Na základě toho jsme povídali o obrázku malého Ježíška v jesličkách a o tom, jak a kde vyrůstal a co dělal v dospělosti. Cílem bylo, aby si děti propojily postavu malého Ježíška o Vánocích a Ježíše o Velikonocích.

Děti si zkusily i vánoční zvyky: lití vosku; ochutnávání potravin, které podle pověr přinášejí do příštího roku různé výhody; pouštění lodiček; každé dítě si vybarvilo jednu postavičku a postavilo ji do Betléma. Domů si každý odnesl malý vánoční dárek – jednu z fotek na vánočním stromečku.

Také jsme s dětmi navštívili Stacionář v Proboštově. Popřáli jsme veselé vánoce a obdarovávali jsme seniory dárečky, které děti vyráběly na kroužcích. Některým tekli slzy dojetím, když dostali dárek. Děti od seniorů dostali čokoládu a do střediska kytičku.

Při vánočním večírku se zaměstnanci a dobrovolníky jsme se sotva na Lunu vešli. Po krátkém úvodu jsme si společně zazpívali, a pak jsme u dobrot připravených paní Emou Slivoňovou měli prostor se lépe poznat, zavzpomínat i naplánovat nové aktivity.

Děkujeme za úspěšný rok 2016 a těšíme se na setkávání v roce 2017.