Volunteer Step Forward

Během prodlouženého víkendu 12. – 15. 3. 2015 se konal seminář Step Forward na okraji Bruselu, pod hlavičkou DBYN, organizovaný místní organizací Jeugddienst Don Bosco.

Nejdříve z Prahy. Až tady potkávám své spolucestovatele Markétu a Vaška, členy Eurotýmu, se kterými se chystáme na seminář Step Forward zaměřený na projekty mobility, EVS a letních projektů spojených se zahraniční spoluprací do Bruselu. Přesněji na seminář vyrážíme s Markétou, Vašek jede na organizační jednání rady DBYN (oficiálně se tomu asi říká jinak) na stejném místě. Obě akce se občas částečně prolínají, díky čemu poznáváme více lidí. Seznamujeme se na obědě, kde mi blíže vysvětlují fungování DBYN. Po chvilce jsme v Belgii a následně i v Bruselu.

Celý seminář je pojat formou zábavných workshopů, hned první, co vidíme po našem pozdějším příjezdu, je jak účastníci po sobě hází zmačkané papírové koule. A v zápětí nafukujeme balónky. Program je ale rozfázován tématicky, v pátek nejprve rozebíráme cyklus projektu a metody přípravy, poté hodnotíme a představujeme vlastní organizace a aktivity. Pointou je podělit se o zkušenosti a zjistit co je možné zdokonalit. Poté sníme o našich projektech a vizích, máme trochu času na utřídění myšlenek. Na večer už je připravená hra v centru Bruselu, kde kromě piva poznáváme něco o městě a o belgické kultuře.

Sobota je zaměřená na seznámení s fungováním a možnostmi programu Erasmus+ formou skupinových diskuzí a následných prezentací. A když už nám jsou takové projekty trochu bližší, následuje Exchange market, tedy nabízení aktivit, projektů a následné řešení spolupráce mezi organizacemi. Poté je čas na mši a na závěr se rozjíždí mezinárodní večer, kde kromě aktivit poznáváme typická jídla ostatních zemí, kulturu a zase jídlo :D.

Neděli máme trochu dramatičtější, když po probuzení zjišťujeme, že pokud chceme stihnout náš let, musíme vyrazit doslova ihned. S pomocí otce Dominika stíháme vlak a míříme zpět do Česka.

Seminář přibližuje fungování a organizování projektů s mezinárodní spoluprací, možnostech Erasmu + a dává podněty z aktivit ostatních zemí. Jednoznačně doporučuji každému, kdo se angažuje třeba i v jen malých aktivitách, protože tu pozná širší záběr možností a další úhel pohledu.

 

František Novotný