Vystoupení Gipsy Roma

V úterý 19. 11. 2019 od 16 hodin v  Bartholomeus Gallery – CAFÉ.

Tato kapela je součástí Salesiánského střediska Štěpána Trochty a vznikala v průběhu několika let při zájmovém hudebního kroužku.

Stálých členů má pět, ale počet vystupujících se mění. V úterý zahrajeme ve složení: klávesy – Emil Ferko, kytara – Marek Ferko, zpěv – Erik Mário Kima, Roman Rakaš a Štefan Holub.

Vedoucí skupiny je Pavlína Urbanová, které jsme položili pár otázek.

Pavlíno, proč sis vybrala zrovna tuhle práci?
To nebylo tak, že bych si tuto práci vybrala sama, ale bylo mi vybráno.
Jak to myslíš?
Já se do Salesiánského střediska dostala jako dobrovolnice a po roce jsem dostala nabídku vzít si na starost hudebnu pro menší a větší děti jako oficiální vedoucí kroužku. A tak to je už šestý rok. Ale nezkoušíme stále na stejném místě, napřed jsme byli čtyři roky ve středisku na Luně, ale poslední dva roky zkoušíme v Červeném kostele
v Trnovanech.
Z jakého důvodu jste hudebnu přesunuli?
Celé středisko se stěhovalo z Luny do Maršovské ulice. Prostory byly menší než ty původní, a tak se tam hudebna nevešla.
19. listopadu v rámci “Prostoru pro” uslyšíme jak staré děti?
Vystoupí mládež 13-25 let, s kterými zkouším již několik let.
Přiblížíš nám hudební žánr?
Hrajeme převážně romskou hudbu, Pavlovský a Baarový styl.
Kde jste již vystupovali a je o tuto hudbu zájem?
Občas zpíváme v nám podobných nízkoprahových střediscích volného času, mj. Obrnice, Člověk v tísni Bílina, ale třeba i v dalším salesiánském středisku v Proseticích. Párkrát jsme při různých příležitostech vystoupili také v teplických kostelech, Bartholomeus bude vlastně náš třetí. Vystoupili jsme také na Bohosudovském gymnáziu, ve stacionáři v Proboštově a dvakrát ve věznici Bělušice. Romská hudba vzniká přes srdce a to každý posluchač z našich vystoupení cítí, a proto si troufám říci, že je tato hudba líbivá.
Co ti tato práce přináší a v čem tě naplňuje?
Líbí se mi ta hudba. Naučila jsem se spoustu romských písní, ráda zpívám, takže občas zpívám i s kluky. Práce mě naplňuje, protože je smysluplná. Díky ní jsem poznala jinou mentalitu a tak jsem mohla pochopit i jiné chování, v tomto případě menšiny, kterou mnoho lidí odsuzuje.

Za rozhovor poděkoval Orry